Atrakcje turystyczne

ATRAKCJE TURYSTYCZNE USTKI I OKOLIC

Promenada Nadmorska

Jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych miasta, śmiało można powiedzieć, że jest chlubą Ustki. Jest to najdłuższa promenada spacerowa w Polsce. Ciągnie się wzdłuż plaży wschodniej, od Traktu Solidarności aż do ulicy Marynarki Polskiej. Latem to właśnie na promenadzie kwitnie życie towarzyskie. Znajdują się tam bary, restauracje, kawiarenki oraz smażalnie ryb. W sezonie letnim na scenie przy Promenadzie Nadmorskiej odbywają się koncerty oraz wszelkiego rodzaju eventy. Wśród najważniejszych wymienić należy Festiwal Sztucznych Ogni (impreza otwierająca sezon turystyczny, zazwyczaj w pierwszy weekend lipca) czy Syrenalia – Święto Ustki (15 sierpnia). Na plaży wschodniej znajduje się również najwięcej atrakcji dla plażowiczów. Spacerując Promenadą Nadmorską nie sposób nie trafić na latarnię morską. Wybudowana z czerwonej cegły (odremontowana w 2013 roku). Rozpościera się z niej zapierający dech w piersiach widok na panoramę Morza Bałtyckiego, portu oraz samego miasta.

Trochę dalej przespacerować można się wschodnim molo oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie przy pomniku usteckiej Syrenki.

Ustecka Syrenka

Ustecka Syrenka

 

Plaże w Ustce

Oczywiście największą atrakcją miasta są plaże. W Ustce odpocząć można zarówno po wschodniej jak i zachodniej stronie portu. Część wschodnia słynie z ogromnej ilości atrakcji. To głównie tam skupia się latem życie nocne.

Plaża wschodnia w Ustce

Plaża wschodnia w Ustce

W dzień plaża zapełnia się spragnionymi słońca turystami. Na plaży wschodniej latem odbywają się również zawody sportowe, turnieje piłki nożnej plażowej oraz siatkówki.

Dla bardziej wymagających turystów godną polecenia jest z pewnością plaża zachodnia. Jest zdecydowanie bardziej ustronna. Dzięki swojej lokalizacji o wiele łatwiej znaleźć tam można ciszę i spokój niezbędne dla zdrowego wypoczynku.  Ciekawostką architektoniczną zachodniej części jest na pewno Trzecie Molo. To pozostałość po niemieckiej inwestycji, która miała z Ustki uczynić największy zaraz po Gdyni port na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Dziś pozostał jedynie betonowy ostaniec, w planach miało to być molo sięgające kilkuset metrów w głąb morza. Budowę przerwano z powodu II wojny światowej.

Plaża zachodnia w Ustce

Plaża zachodnia w Ustce

Bunkry Bluchera

Będąc po zachodniej stronie portu koniecznie trzeba zwiedzić kompleks bunkrów Baterii Bluchera. Jest to pozostałość po hitlerowskich umocnieniach wojskowych. Oprócz ciekawych ekspozycji oraz zrekonstruowanych i wyremontowanych bunkrów można również posłuchać wojskowych piosenek oraz zjeść prawdziwą, wojskową grochówkę.

Bunkry Bluchera

Bunkry Bluchera

Co jeszcze warto zobaczyć?

Oprócz wspomnianych atrakcji warto także polecić Muzeum Minerałów mieszczące się tuż przy promenadzie. Zobaczyć tam można wiele ciekawych kamieni szlachetnych oraz minerałów jak również skamieniały szkielet dinozaura. Warto wybrać się także do Muzeum Chleba (ul Marynarki Polskiej) gdzie obejrzeć można ciekawe ekspozycje związane z zawodem piekarza. Dla miłośników historii Ustki gratką będą natomiast eksponaty wystawione w Muzeum Ziemi Usteckiej.

Ustka i okolice

Oczywiście Ustka to nie tylko słońce, morze i plaża. W niedużej odległości od miasta znaleźć można mnóstwo ciekawych miejsc. Jednym z nich jest leżąca niedaleko Słupska Dolina Charlotty. Mieści się tam największe w Polsce fokarium. Oprócz tego zobaczyć tam można wiele innych zwierząt, między innymi żubry, ptaki drapieżne i małpy. Z pewnością jest to jedno z obowiązkowych miejsc dla rodzin z dziećmi.

Na wschód, w odległości około 20 kilometrów od Ustki swoje granice ma Słowiński Park Narodowy. Zwiedzanie można rozpocząć już w Rowach. Najciekawsze i najbardziej popularne ruchome wydmy zobaczyć można rozpoczynając zwiedzanie w Łebie.

Warto także odwiedzić obie filie Muzeum Pomorza Środkowego. Pierwsza z nich zlokalizowana jest w Klukach. Zobaczyć można tam skansen, czyli muzeum pod gołym niebem. Mieszczą się tam stare słowińskie chaty kryte strzechą. Drugim obiektem jest Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie. Wieś ta zwana jest także Stolicą Krainy w Kratę. Zobaczyć tu można starą zabudowę wiejską oraz eksponaty związane z życiem ludności kiedyś tu mieszkającej. Skosztować można tu również wspaniałej gęsiny.

Skansen w Klukach (2)

Skansen w Klukach (2)

Dla aktywnych

Wokół Willi Barwnej nie brakuje wspaniałych plenerów, idealnych na całodniowe wycieczki rowerowe. Idealną propozycją jest szlak rowerowych Zwiniętych Torów, biegnący z Ustki do Rowów. Wśród godnych polecenia będzie również szlak do wspomnianego Swołowa. Biegnie on malowniczą trasą, rozpoczynając swój bieg w Rezerwacie Przyrody „Buczyna nad Słupią”.

Skoro o Słupi mowa, to koniecznie trzeba także spróbować swoich sił na kajakach. W Ustce działa kilka firm umożliwiających wypożyczenie sprzętu pływającego, a także opiekę wykwalifikowanego przewodnika.

 • Festiwal Fajerwerków w Ustce (1)
 • Festiwal Fajerwerków w Ustce (2)
 • Festiwal Fajerwerków w Ustce (3)
 • Plaża wschodnia w Ustce 1
 • Plaża wschodnia w Ustce
 • Plaża zachodnia w Ustce
 • Promenada Nadmorska w UStce
 • Skansen w Klukach (1)
 • Skansen w Klukach (2)
 • Skansen w Klukach (3)
 • Skansen w Klukach (4)
 • Skansen w Klukach (5)
 • Skansen w Klukach (6)
 • Skansen w Klukach (7)
 • Swołowo (1)
 • Swołowo (2)
 • Ustecka Syrenka

Komentarze są wyłączone.